VRANA: Održan susret ministranata Zadarske nadbiskupije u Vrani

22.06.2026.
IMG-20260622-WA0177
IMG-200187
IMG-20260622-WA0195
IMG-20260622-WA0189
IMG-2020180
IMG-20260622-WA0174
IMG-20260622-WA0186
IMG-20260622-WA0190
IMG-20260622-WA0172
IMG-20260622-WA0173
IMG-20260622-WA0196
728485141
IMG-20260622-WA0163
728294006
7291795
72831533
IMG-20260622-WA0170
IMG-20169
IMG-20260622-WA0201
IMG-20260622-WA0202
IMG-20260622-WA0213
IMG-20260622-WA0214
IMG-20260622-WA0215
IMG-20260622-WA0204
IMG-20260622-WA0164
IMG-20260622-WA0218
IMG-20260622-WA0193
IMG-20260622-WA0212
IMG-20260622-WA0192
IMG-20260622-WA0002
IMG-20165

Tradicionalni godišnji susret ministranata Zadarske nadbiskupije održan je u svetištu sv. Nediljice u Vrani u ponedjeljak, 22. lipnja.

Misno slavlje za vanjskim oltarom u masliniku svetišta predvodio je don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, a propovijedao je don Tomislav Dubinko, župnik župe sv. Ante Padovanskog na Smiljevcu u Zadru. Suslavilo je petnaest svećenika.

Vikar Sorić zahvalio je ministrantima na trudu, primjeru dobrog vladanja i požrtvovnosti koje daruju tijekom cijele godine pomažući župniku, kao i subraći svećenicima i katehetama koji rade s ministrantima. Susret u Vrani je izraz zahvalnosti ministrantima od strane Nadbiskupije i župnika za njihovu raspoloživost tijekom godine, prigoda za međusobno upoznavanje i rast u zajedništvu ministranata.

Dubinko je potaknuo ministrante da nastoje biti svjesni svoga zadataka služenja Kristu za oltarom. Biti oko oltara je čast, a ne prilika da se osoba oholi; nego da ministrant bude zahvalan Bogu što ga je pozvao oko oltara, što ima čast i radost služiti Bogu i drugima omogućiti da Boga još svečanije dožive na misi, rekao je don Tomislav.

U tom kontekstu, govorio je o potrebi poniznosti i upozorio na grijeh oholosti, što se događa kad osoba misli da treba biti u središtu pozornosti. No, u središtu pozornosti je Isus, poručio je Dubinko.

„Možemo dati što smo primili i čime smo se nahranili, pa je naše srce ponizno ili ga nagriza oholost, za koju crkveni oci kažu da je korijen svakog grijeha. To je prva napast, đavolska, koja ljudima kaže: Bit ćete kao bogovi, ti određuješ što je dobro, a što zlo. Oholost znači biti pun sebe, a onda nema mjesta za drugoga u našem srcu, niti za Boga“, upozorio je don Tomislav.

Poniznost znači biti otvorena srca, sagledati sebe u istini; raditi na ispravljanju svojih mana i slabosti, ne opravdavati ih.

„Čovjek ima i dobre talente koje treba iskoristiti za dobro drugih, bližnjih i na čast Boga. Ministranti su blizu oltaru i Kristu koji djeluje preko svećenika, a to znači da su ministranti produžene ruke Isusa Krista oko oltara“, rekao je don Tomislav. Istaknuo je kako je primjer poniznosti pokazao Krist i na Posljednjoj večeri kad je oprao noge apostolima, dakle, služio je apostolima.

„Ohološću povrjeđujemo Božju ljubav i druge dovodimo u neugodnu situaciju, a poniznošću gradimo zdravo zajedništvo na koje nas je Bog pozvao“, poručio je don Tomislav.

Nakon mise, ministranti su igrali mali i veliki nogomet, kviz i alku. Prvo mjesto u velikom nogometu osvojila je ekipa Kolan – Barbat, a drugo ekipa Vir – Privlaka. Prvo mjesto u malom nogometu osvojio je Biograd n/m, a drugo Plovanija iz Zadra. U kvizu je pobjednik ekipa Ugljana, drugo mjesto osvojio je Smiljevac, a treće Vir. U alci je pobjednik ekipa Plovanije, a drugo mjesto Slivnica.

Ministrantima se obratio i Ante Šarić, predsjednik povijesne postrojbe Vitezovi vranski. Potaknuo je ministrante da nastave ministrirati i predstavio tu postrojbu osnovanu 2007. godine, u spomen na vitezove templare iz 12. st. i ivanovce iz 12./13. st. Šarić je istaknuo važan položaj Vrane u Srednjem vijeku koja je bila papinski posjed, čuvar kraljevske krune i raskrižje puteva u borbama Istoka i Zapada.

Susret je organiziralo Povjerenstvo za duhovna zvanja i ministrante Zadarske nadbiskupije.

Ines Grbić

Više slika u Foto-galeriji, klikom na sliku / Foto: Luka Šustić

Sva prava pridržana © Zadarska nadbiskupija

bt_bb_section_top_section_coverage_image