Zadarska nadbiskupija

Katolička Osnovna škola “Ivo Mašina”

Ul. Franje Fanceva 38, 23000 Zadar
tel. 400-780
Vodstvo
Ravnatelj:
don Roland Jelić
Tajništvo:
Ana Marija Kraljić
Računovodstvo:
Ivana Šimičević

Knjižnica:
Sara Anzulović
Pedagog:
Silvija Mandičić
E-mail: [email protected]

Katoličku osnovnu školu „Ivo Mašina“ ustanovio je mons. dr. Želimir Puljić, Odlukom o osnivanju od 21. ožujka 2017. godine. Iduće godine 11. svibnja 2018. Ministarstvo znanosti i obrazovanja, nakon uvida, izdalo je Rješenje da Katolička osnovna škola „Ivo Mašina“ u Zadru ispunjava sve uvjete za početak rada. Škola je s radom počela u rujnu 2018. godine u prostorijama Nadbiskupskog sjemeništa „Zmajević“ upisavši 9 učenika u prvi razred u školskoj godini 2018./2019. Iz godine u godinu škola je postala atraktivna roditeljima i učenicima, te se broj iz godine u godinu povećavao. Sa školskom godinom 2021./2022. sjedište škole je premješteno na Bokanjac, gdje je izgrađena nova školska zgrada sa školskom dvoranom i potrebnim sadržajima za odvijanje odgojno – obrazovnog  procesa.

Vizija Katoličke osnovne škole „Ivo Mašina“ u Zadru proizlazi iz identiteta jednakom identitetu crkve iz koje proizlaze izvorne i autentične dimenzije katoličke škole, koja se ustrojava kao crkveni subjekt i kao takva je mjesto autentičnog i specifičnoga pastoralnog djelovanja. Naša škola je mjesto kršćanskoga odgoja u kojoj je nastava prožeta evanđeoskim duhom. Njeguje kršćanske i obiteljske vrijednosti te svijest o dostojanstvu svake ljudske osobe kao Božjeg stvorenja. Kao odgojno obrazovna ustanova pruža cjelovit i zaokružen odgojno-obrazovni projekt prožet kršćanskim i ljudskim vrijednostima. Misija Katoličke osnovne škole je uspjeti odgojiti vrijednu, poštenu i moralno izgrađenu djecu pozitivnog i zdravog pogleda na svijet i život koji žive. Djeca koja promiču kulturu, njeguju zajedništvo i ljubav ljubeći Boga i svoje bližnje bit će sposobna pomoći potrebitima, međusobno razvijati osjećaj poštovanja, razumijevanja, empatiju i biti u mogućnosti pomagati bližnjemu na primjeren način. Zahvalno i kreativno, razvijat će i njegovati vlastite sposobnosti, znanja i darove kako bi uljepšali svijet i ugradili ga za dobro drugoga.

Škola nosi ime po Ivi Mašini  „ Vrsnom kršćaninu, rodoljubu i mučeniku Ivi Mašini u čast. Prva Katolička osnovna škola u Zadarskoj nadbiskupiji posvećena je svjedoku vjere i hrvatskom rodoljubu Ivi Màšini (1927.-1961.) koji je bio odličan učenik u školi i izvrstan student na fakultetu povijesti. Vodili su ga kršćanski i nacionalni ideali kako doprinijeti ostvarenju slobode i napretku hrvatske države.  Zbog naglašenog rodoljublja okrutno je umoren u samici kaznionice u Staroj Gradiški, 20. studenog 1961., u 34. godini života. Herojski je podnio sve patnje komunističkog režima i postao simbol stradanja hrvatskoga naroda.“, ako stoji na spomen ploči u predvorju škole.