Zadarska nadbiskupija

Povjerenstvo za duhovna zvanja i ministrante

Zadaća Povjerenstva je pronalaziti načine da se mladima pomogne otkrivati ljepotu duhovnog zvanja te važnosti svećeničkog i redovničkog poziva. Na župnim razinama ovo Povjerenstvo sugerira i potiče na osnivanje ministrantskih grupa i rad s djecom i mladima koji žele biti u službi oltara. Povjerenstvo ima zadatak voditi brigu oko organizacije susreta ministranata, djece i mladih na dekanatskoj i biskupijskoj razini. U suradnji s Nadbiskupskim sjemeništem „Zmajević“, uz zanimljiv program na godišnjoj razini, ministrantima i ostaloj djeci će se ponuditi višednevni posjet. Redovničke zajednice na području Zadarske nadbiskupije također mogu ponuditi sličan program za mlade.
Važan zadatak Povjerenstva je i promicanje svijesti o odgovornosti cijele kršćanske zajednice za duhovna zvanja. Ta se odgovornost očituje osobito u radosnom življenju prijateljstva s Isusom Kristom, u sakramentalnom životu i redovitoj molitvi za duhovna zvanja (osobna molitva, zajedničko klanjanje na nakanu molitve za duhovna zvanja, pobožnost prvih petaka i prvih subota u mjesecu na nakanu za duhovna zvanja i sl.) i materijalnom podupiranju rada Povjerenstva i svih duhovnih zvanja u Nadbiskupiji.
Kako su ministranti važan dio župnog liturgijskog slavlja i života župe općenito, ovo Povjerenstvo će izrađivati projekte za dekanatsku i nadbiskupijsku razinu.
Posebnu skrb Povjerenstvo treba posvetiti mladima koji razmišljaju o svećeničkom ili redovničkom zvanju te će uz redoviti program za Nedjelju Dobrog Pastira organizirati susrete koji će im pomoći u razlučivanju poziva.
Povjerenstvo prati život sjemeništaraca i bogoslova te s njima organizira prigodne susrete, osobito tijekom ljetnih praznika.

Predstojnik: mr. sc. don Ante Dražina, e-mail: [email protected]

Članovi:
1. Dražina don Ante, Predstojnik
2. Dubinko don Tomislav
3. Jelečević don Marinko
4. Kovačević č.s. Danijela
5. Majić Mazul don Marko
6. Šustić don Luka
7. Viduka Ivana

Plan i program za 2023./2024. godinu

1. 20. – 23. rujna 2023. – Ljetovanje bogoslova Zadarske nadbiskupije
2. 7. listopada 2023. (18:00) – Molitveno-formativni susret za osobe koje razmišljaju o duhovnom pozivu (Nadbiskupsko sjemenište „Zmajević“)