Na susretu duhovnika Marijine legije iz Hrvatske i članova upravnih tijela Legije, misno slavlje u kapeli sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru u ponedjeljak, 30. lipnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Razmatrajući navješteno Evanđelje u kojem Isus zapovijeda učenicima da ‘prijeđu prijeko’, nadbiskup je rekao da taj ‘prijelaz prijeko’ „simbolizira izlazak iz sigurnosti i poznatoga u područje povjerenja i predanja Bogu. Isus nije samo pozvao učenike da fizički prijeđu na drugu stranu jezera, nego da naprave duhovni prijelaz – iz svakodnevice rada, ribarenja, trgovanja, krpanja mreža, brige za obitelj, u prostor potpunog povjerenja u Božju providnost i Božje vodstvo“, rekao je nadbiskup, istaknuvši kako „Krist pokazuje da njegov put nije put sigurnosti, već potpunog predanja i siromaštva. Isus pokazuje da njegovo poslanje nadilazi sigurnost i udobnost; ono zahtijeva potpuno predanje i odricanje“.
‘Prijelaz prijeko’ je i poziv na dublje predanje u duhovnosti, kao što je učinila Marija. Za svećenika duhovnika u Marijinoj legiji, to znači „biti pastir koji ne ostaje na obali rutine, već s članovima Legije ‘prelazi prijeko’, u dubinu molitve i razmatranja, predanja i nasljedovanja Krista. Duhovnik nije tek savjetnik ili organizator, nego poput Isusa kroči prvi, služi, sluša Božji glas i srca ljudi, razlučuje i vodi“, poručio je nadbiskup.
Zadaća duhovnika je i vjerno prenošenje cjelovitog poklada vjere, ne samo riječima, nego i životom. „Duhovnik je pozvan na život potpunog predanja, oslonjenog ne na sigurnosti, već na providnost. Njegovo poučavanje temelji se na izvoru Svetog Pisma, Tradicije i Učiteljstva Crkve, ali njegova najjača vjerodostojnost poučavanja dolazi iz svjedočanstva: kako moli, kako služi, kako živi kršćanski“, istaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da svećenik svojom službom omogućuje vjernicima da iskuse ozdravljujuću snagu milosti.
Duhovnik Marijine legije potiče i na apostolat, šalje članove u razne sredine da svjedoče Krista i služe Mariji. „Za takvo poslanje potrebno je najprije ‘prijeći prijeko’ – ostaviti duhovnu mlakost, komfor i sebičnost i zakoračiti u prostor služenja“, naglasio je predvoditelj slavlja.
Na toj misi, nadbiskup je ujedno zahvalio za 60 godina svećeničke službe don Šime Perića, duhovnika Komicija Bezgrešnog začeća BDM u Zadarskoj nadbiskupiji, koji u svom bogatom svećeničkom životu dugo godina djeluje i kao duhovnik u Marijinoj legiji.
„Don Šime je uvijek pozivao članove Marijine legije da ‘prijeđu prijeko’; da ostave površnost i zakorače u dubinu molitve, u služenje koje se oslanja na ljubav prema Kristu, da se zauzmu za evangelizaciju i apostolat. Don Šime je uvijek bio spreman ‘prijeći prijeko’, ostaviti poznato i udobno, kako bi ispunio Božju volju u zajednici, s novim izazovima. Njegova spremnost da služi tamo gdje ga Crkva šalje i gdje je najpotrebnije odraz je istinskog nasljedovanja Krista“, istaknuo je nadbiskup.
Don Šime je Kristu osigurao mjesto počinka u svojoj molitvi, poniznosti i služenju Crkvi. „On je bio Kristova ‘postelja’ u ispovjedaonici, dok je vršio apostolat, za propovjedaonicom, u blagoslovima, u Euharistiji, slavljenju sakramenata i u brizi za bolesne i siromašne. Gdje god je išao, Krist je našao mjesto gdje bi naslonio svoju glavu u svećeničkoj predanosti don Šime“, rekao je nadbiskup.
Perić nije Kristu omogućio boravak samo u crkvi, nego u životima i služenju, kroz rad, molitve i ljubav prema Božjem narodu. „Tijekom šest desetljeća, don Šime nije samo govorio o molitvi, on je živio molitvu. Njegova vjernost Svetom Pismu, molitvi Časoslova, krunice, pobožnosti prema Presvetom Srcu Isusovu i Marijinu, bila je most koji je omogućio da su mnogi mogli prijeći iz sumnje u povjerenje, iz hladnoće u gorljivost.
Mons. Šime Perić je u tome bio neumoran. Njegova prisutnost u ispovjedaonici, gorljivost u poučavanju, njegova blizina slabima i bolesnima, neprestana raspoloživost za sakramente – sve to bilo je svjedočanstvo svećeničkog života koji nije tražio sigurnost, već se neprestano davao“, poručio je nadbiskup, istaknuvši: don Šime se „nije štedio, nego je bez zadrške živio svoj poziv, iz dana u dan, iz mjesta u mjesto, iz susreta u služenje. Gdje god je bio, Krist je imao gdje nasloniti svoju glavu“.
Perićevo mladomisničko geslo “Krist je moja ljubav” bile su njegov „način života, svjetionik svećeničkog poziva i inspiracija mnogima koji su ga susreli“ te je nadbiskup istaknuo don Šiminu „ustrajnu vjernost, skromnost, predanost naviještanju Božje ljubavi“.
Marijin usklik “Veliča duša moja Gospodina” Perić je odabrao za geslo na 50. obljetnici svoga svećeništva, kao svjedočanstvo svoje „duboke povezanosti s Kristom koja se ne gasi već postaje sve jača. Zahvaljujemo Vam na ljubavi koja je kroz godine samo rasla, nadahnjujući sve oko vas. Vaša ustrajnost svijetli kao primjer svakome od nas, podsjećajući nas na Kristove riječi: “Ostanite u mojoj ljubavi!” (Iv 15, 9). Vaša prisutnost među vjernicima uvijek je donosila mir i radost, poticala na revnost. Bili ste pastir koji neumorno vodi stado prema Izvoru života, hrabreći sve da ustraju, da vjeruju i da ne posustaju.
Vaš hod u svećeničkoj službi bio je obilježen istinskom ljubavlju prema čovjeku, razumijevanjem i toplinom. Riječi “Gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima” postale su istina u svakom susretu s Vama“, rekao je mons. Zgrablić u obraćanju don Šimi. Poželio je da ga Gospodin i dalje vodi, jača i blagoslivlja, a Marija, Majka svećenika, neka ga prati na putu služenja i bude snaga i zaštita.
Don Šime je zahvalio mons. Zgrabliću na predvođenju slavlja i upućenoj riječi, rekavši da podrška i prisutnost nadbiskupa uvijek znači u nečijem djelovanju.
I.G.
Više slika pogledajte u Foto-galeriji, klikom na sliku / Foto: I. Grbić