Zadarska nadbiskupija

Zaručnički tečaj

Zaručnički tečaj u Zadarskoj nadbiskupiji

– Zaručnički tečaj je prije svega »Crkvena priprava na crkveni brak«, namijenjena onima koji su članovi Crkve, dakle vjernici.
– Zaručnički tečajevi održavaju se kao oblik bliže i neposredne priprave zaručnika koji žele sklopiti sakramenat kršćanske ženidbe (katolički brak). Mnogi stručni volonteri ulažu svoje vrijeme, znanje i ljubav kako bi pomogli mladim ljudima koji započinju zajednički život. Stoga u toj pripravi sudjeluju stručnjaci koji o bračnoj i obiteljskoj tematici govore u ime Crkve, u skladu s crkvenim naukom i na temelju svojeg osobnog kršćanskog, vjerničkog iskustva. Crkva je jedina institucija u hrvatskom društvu koja sustavno priprema ljude za brak i zajednički život.
– Zaručnike se poučava kroz jedno razdoblje (obično kroz četiri do pet susreta, u večernjim satima ili vikendima) o teološkim, antropološkim, psihološkim, pedagoškim, pravnim i medicinskim temama i pitanjima vezanima uz brak i obitelj.

Zaručnici će naučiti o:
• Božjem i crkvenom naumu o braku i obitelji, napose o ženidbi kao trajnom sakramentu;
• liturgijskoj pripravi za sâm čin ženidbe (znakovi: prsten, križ, pružanje ruku, blagoslov i sadržaji: značenje saveza, euharistije, pomirenja, bračne duhovnosti, molitve);
• pravnom pogledu na Crkvenu ženidbu;
• ljubavi, kao bitnoj odrednici života (proces sazrijevanja ljubavi, oznake zrele ljubavi);
• muško-ženskim različitostima i komplementarnostima;
• dostojanstvu žene, muškarca i djeteta (obitelj);
• otvorenosti životu (djeca) i prirodnom planiranju obitelji (bračna spolnost bez kontracepcije);
• crkvenoj i društvenoj dimenziji braka i obitelji;
• iskustvu i svjedočanstvu bračnog para.

Zaručnici koji namjeravaju sklopiti sakramenat svete ženidbe dužni su obaviti Zaručnički tečaj.

Zaručnici se najprije trebaju javiti svome župniku koji će im ispisati potvrdu za tečaj.

Tečaj se održava u Pastoralnom centru Župe Bezgrešnog začeća blažene Djevice Marije
A. Šenoe 3., Zadar-Puntamika

Termini*:

2024. godina:

Siječanj: 11., 12., 18., 19.  u 18:45

Veljača:  8., 9., 15., 16.  u 18:45

Ožujak:  29. (veljače)., 1., 7., 8.  u 18:45

Travanj:  11., 12., 18., 19.  u 18:45

Svibanj:  3., 4., 9., 10.  u 18:45

Lipanj:  6., 7., 13., 14.  u 18:45

Srpanj:  3., 4., 5.  u 18:45

Kolovoz: /

Rujan: 5., 6., 12., 13.  u 18:45

Listopad: 3., 4, 10., 11.  u 18:45

Studeni: 7., 8., 14., 15.  u 18:45

Prosinac: /

*Obvezno sudjelovanje na sva četiri susreta u odabranom mjesecu.