Zadarska nadbiskupija

Povjerenstvo za trajnu formaciju svećenika i osoba posvećenog života

Briga oko svećeničkog staleža i redovništva posvjedočena je od strane Crkve u brojnim dokumentima i njihove bi smjernice trebalo konkretizirati u projektnom i programskom djelovanju. Osim organizacije obaveznih duhovnih vježbi, svećeničkih i redovničkih susreta na dekanatskoj i biskupijskoj razini, organizacije aktualnih tema na rekolekcijama, ovo Povjerenstvo, po svojoj svrsi, trebalo bi voditi računa i o drugim aspektima svećeničkog i redovničkog života, osobito zdravlja i drugih potreba. Organizaciju trajne formacije klera, redovnika i redovnica (po dobnim skupinama ili drugim oblicima) treba učiniti korisnom, zanimljivom i afirmativnom, prije svega u izgradnji zajedništva i duha suradnje. Povjerenstvo posebnu brigu vodi o obveznoj formaciji svećenika do deset godina službe.

Predstojnik: dr. sc. don Elvis Ražov, e-mail: [email protected]

Članovi:

1. Duvnjak don Marinko
2. Lenkić don Josip
3. Maržić č.s. Rita
4. Mikulić don Zvonimir
5. Ražov don Elvis, Predstojnik
6. Rizvan fra Bojan

Plan i program za 2023./2024. godinu

Svećeničke rekolekcije:

1. 11. listopada 2023. – 51. Svećenička skupština – izlaganje planova Povjerenstava i institucionalna izvješća
2. 08. studenoga 2023. – Lectio divina – cjeloviti prikaz meditativnog čitanja Svetog pisma – o. Jeronim Adam Marin, predavač
3. 29. studenoga 2023. – Lectio – prvi stupanj – don Ante Dražina, predavač
4. 10. siječnja 2024. – Meditatio – drugi stupanj – o. Arkadiusz Krasicki, predavač
5. 07. veljače 2024. – Župni Caritas – Suzana Borko, predavač
6. 13. ožujka 2024. – Oratio – treći stupanj – o. Damjan Kružičević, predavač
7. 10. travnja 2024. – Contemplatio – četvrti stupanj – o. Jozo Milanović, predavač
8. 08. svibnja 2024. – Actio i djela milosrđa – s. Jelena Lončar, predavač
9. 19. lipnja 2024. – Svećenički i Redovnički dan

Rekolekcije započinju u 10 sati. Nakon predavanja slijedi rasprava na zadanu temu i praktična primjena u kapelici Sjemeništa. Svaki predavač će voditi molitvu Lectio divina o Evanđelju sljedeće nedjelje. Rekolekcije za redovnice će biti u istom terminu, s istom temom i s istim predavačem u 16 sati.

Ostali događaji:

1. 12. studenoga 2023. – 38. Hodočašće vjernika Zadarske nadbiskupije sv. Nikoli Taveliću u Šibenik
2. 21. veljače 2024. – Susret svećenika do 10 godina svećeništva – Redemptionis sacramentum – Sakrament otkupljenja, Uputa o nekim stvarima vezanima uz presvetu euharistiju koje valja obdržavati odnosno izbjegavati – zloporabe u slavljenju sv. Mise i ars celebrandi – Fra. Domagoj Volarević, predavač