ZADAR: Rezultati 2. dječjeg likovnog natječaja u čast bl. Jakova Zadranina

Na drugom dječjem likovnom natječaju ‘Blizu je, blizu’, u čast bl. Jakova Zadranina, prvo mjesto osvojila je Ana Šimunić, učenica 6. razreda iz OŠ Stjepana Radića u Bibinjama, s mentoricom Miljanom Ćavar Radić.
Ovogodišnja tema bila je naslikati motiv života i rada bl. Jakova Zadranina u njegovom rodnom gradu Zadru, gdje je proveo djetinjstvo i mladost. Prizor Aninog rada, koji prikazuje bl. Jakova raširenih ruku u nebu, iznad zgrada i zidina Zadra, tiskan je na sličici čiji se primjerci dijele među djecom i štovateljima bl. Jakova (1400.-1496.), koji je svoje redovništvo počeo u franjevačkom samostanu sv. Frane u Zadru, a umro je na glasu svetosti u Bitettu u Italiji gdje je u samostanu djelovao 58 godina i gdje se nalazi njegovo neraspadnuto tijelo.
Na naličju sličice je molitva za proglašenje svetim bl. Jakova koju mole zadarska djeca okupljena oko projekta “Muzej u školi – Baština i kultura mira” OŠ Zadarski otoci u Zadru, čija je voditeljica Anamarija Botica Miljanović, dipl. učiteljica savjetnica koja je i inicijatorica pokretanja likovnog natječaja u čast bl. Jakova. Uz ‘Muzej u školi’, suorganizator natječaja je Franjevački samostan sv. Frane u Zadru.
Na natječaju je sudjelovalo 15 škola iz cijele Zadarske županije i škola iz Mokošice, Dubrovnik. Od 285 pristiglih radova, pobjednički rad i preostalih 11 prvonagrađenih radova uokvireni su trajno izloženi u spomen – sobi bl. Jakova u samostanu sv. Frane u Zadru. Svi ostali radovi su prikazani u digitalnom obliku na ekranu u spomen – sobi bl. Jakova.
Dvanaest najuspješnijih radova izabrano je među djecom vrtićke dobi (3 rada) te nižih razreda (3) i viših razreda osmoškolaca (6 radova).
Popis preostalih jedanaest nagrađenih učenika na 2. natječaju „Blizu je, blizu“ su: Jakov Čirjak (6 godina i 9 mjeseci), Dječji vrtić ‘Radost’ – PO ‘Vruljica’, mentori: Ksenija Medini i Vanja Petrović; Ivan Pedić (6 godina), DV ‘Radost’ – PO ‘Bili brig’, mentori: Josipa Čulina i Mateja Spajić Rudela; Zajednički rad djece i odgojiteljica, DV ‘Sunce’ – MO ‘Ciciban’, mentori: Anka Radaš, Olivera Hrabrov i Ivana Zubak; Iris Radas (4. r.), OŠ Šimuna Kožičića Benje – PŠ Diklo, mentor: Suzana Lončar-Menoski; Roko Ukalović (4. b), OŠ Zadarski otoci, mentor: Željka Diklan; Antonio Katačić (4. b), OŠ Zadarski otoci, mentor: Željka Diklan; Klara Babara (8. b), OŠ Stanovi, mentor: Cecilija Pedić; Anći Divković (8. d), OŠ Bartula Kašića, mentor: Ljiljana Elek; Ivan Maroević (8. a), OŠ Barutla Kašića, mentor: Jolida Klarić; Viktorija Klapan (5. r.) OŠ Braće Radić, Pridraga, mentor: Miljana Ćavar Radić i Robert Sikirić (6. r.), OŠ Stjepana Radića, Bibinje, mentor: Miljana Ćavar Radić.
Članovi stručnog žirija koji su izabrali pobjednika bili su: fra Stipe Nosić, gvardijan zadarskog samostana sv. Frane, Tihana Magaš, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo u ime Grada Zadra, dr. sc. don Zdenko Dundović, pročelnik Teološko- katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru, Valentin Radman, akademski slikar, predstavnik Kulturnog vijeća Zadarske županije, Inga Budimir, akademska slikarica i Marko Perić, akademski grafičar, profesori u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zadru, Ivica Šimurina, ing. grafičke tehnologije, profesor u Prirodoslovno – grafičkoj školi Zadar.
Miljanović, koordinatorica natječaja i predsjednica Organizacijskog odbora, zahvalila je svim sudionicima, djeci i mentorima, na podršci obiteljima i školama, što su dionici u promicanju glasa svetosti i pobožnosti bl. Jakovu i preko likovnog natječaja, koji djecu potiče i na zagovornu molitvu bl. Jakovu.
Zahvalila je fra Tomislavu Šanku, kustodu Kustodije sv. Jeronima, pročelnici Magaš, Aniti Gržan Martinović iz Uprave Grada Zadra te članovima Organizacijskog odbora, gvardijanu Nosiću, Davoru Bariću, ravnatelju OŠ ‘Zadarski otoci’ i Željki Diklan.
Pokrovitelji natječaja su Grad Zadar, Zadarska županija, Narodni muzej Zadar, OŠ Zadarski otoci / Dječja kolklorna skupina Donatići pri „Muzej u školi“ i Udruga glagoljaša Zadar.
Miljanović je istaknula da je na ovogodišnji blagdan bl. Jakova Zadranina, 27. travnja, u Zadru održana središnja proslava Godine Jubileja kada je u procesiji s relikvijama fra Anselmo Stulić iz samostana sv. Frane nosio relikviju bl. Jakova Zadranina, koja je u samostan sv. Frane došla 1926. g. iz Bitetta.
„Bilo je to drugu godinu zaredom da je relikvija bl. Jakova prošla ulicama njegovog rodnog Zadra u procesiji, nakon što je njegova relikvija, Prst. Bl. Jakova iz svetišta u Bitettu, prvi put nošena u procesiji 5. svibnja 2024. godine.
Ove godine Jubileja, relikvija bl. Jakova upravo na njegov blagdan, pridružila se u procesiji poluotokom Zadra zajedništvu relikvija drugih svetaca i blaženika, zaštitnika Zadra i u sveopćoj Crkvi, što smatramo providonosnim i kako nam bl. Jakov Zadranin postaje sve bliži, i u javnom čašćenju u Zadru“, poručila je Miljanović.
Istaknula je radost da je veličina bl. Jakova prepoznata i na nacionalnoj razini Crkve u Hrvatskoj, jer će se bl. Jakov predstaviti na manifestaciji ’17. dani hrvatskih svetaca i blaženika’ u Križevcima u nedjelju, 25. svibnja.
Proglašenje pobjednika 2. likovnog natječaja i dodijeljene nagrade bile su u klaustru zadarskog samostana sv. Frane nakon misnog slavlja koje je u crkvi sv. Frane, na uočnicu blagdana bl. Jakova Zadranina, u subotu, 26. travnja, predvodio fra Tomislav Šanko.
U propovijedi je fra Tomislav istaknuo važnost blizine u životu čovjeka koju je odjelotvorio i bl. Jakov. Podsjetio je na situaciju iz života bl. Jakova kada se mali zec, bježeći pred lovcima, sakrio pod njegov habit. Na pitanje gdje je zec, bl. Jakov mudro je odgovorio: „Blizu je, blizu”, štiteći život životinji, a pritom ne izgovorivši laž.
Fra Tomislav je to povezao s evanđeoskom prispodobom o skrivenom blagu i dragocjenom biseru, istaknuvši da je istinsko blago života u stvarnoj blizini s Bogom i s ljudima. Blizina nije samo fizička prisutnost, nego duboka povezanost u patnji i radosti. Osobito je važna za djecu, koja tu blizinu trebaju iskusiti u svojim obiteljima. „Život je uspješan i vrijedan koliko uspijemo stvoriti i prenijeti iskustvo blizine. Blizina Kraljevstva Božjeg ostvaruje se upravo kroz naše međuljudske odnose i stvara istinski mir“, rekao je fra Tomislav, istaknuvši: „Pravo, skriveno blago života često je zakopano na ‘njivi’ svakodnevice, a potraga za njim zahtijeva trud i ustrajnost“.
Šanko je potaknuo roditelje i djecu da budu ljudi Božje blizine, koji svojim životom i djelovanjem ostavljaju trag blizine, kao što je činio i bl. Jakov. „Svetost se ne očituje u nepogrešivosti, već u trajnom življenju Božje blizine u svim okolnostima života“, rekao je Šanko, istaknuvši da i taj natječaj i promicanje čašćenja bl. Jakova koje svake godine okuplja sve više vjernika, potiče na dublje življenje blizine s Bogom i jednih s drugima.
Nakon mise, kroz klaustar samostana održana je procesija tijekom koje je fra Tomislav nosio relikvijar bl. Jakova, koji je za vrijeme mise bio postavljen na oltaru.
„Cilj natječaja u čast bl. Jakova je obnova njegovog lika i djela, upoznavanje zavičajne povijesti te upoznavanje kulturne i vjerske baštine grada Zadra. Djeca koja sudjeluju u natječaju pogledaju prilog o bl. Jakovu i upoznaju njegov život.
Ove godine prikazali su blaženika u njegovom rodnom Zadru. Prijedlog je bio da budu vidljivi prepoznatljivi dijelovi i građevine srednjovjekovnog Zadra. Prizori blaženika mogli su biti u njegovom radu u samostanskom vrtu, u brizi oko priprave jela za braću franjevce, blaženik u molitvi u samostanu sv. Frane, u procesiji Zadarskog mira iza zadarskog procesijskog križa. Kako je blaženik imao dar zanosa i levitacije, moglo ga se prikazati iznad Zadra kako štiti rodni grad, ili kako u lađi kreće na put za Italiju, a u pozadini je Zadar kojeg napušta. Prepustili smo slobodnoj dječjoj mašti izbor motiva na temu blaženika i Zadra“, rekla je Miljanović.
Autori su na radu napisali i neku misao na glagoljici koja obilježava život bl. Jakova. Likovni radovi su naslikani, nacrtani ili oblikovani na papiru. Korištena sredstva su olovka, tuš i metalno pero, tuš i kist, lavirani tuš, tempera, akvarel, grafika, kartonski tisak, linorez, kolaž i sve kombinirane tehnike. Nakon usmjerenog opažanja, analiziranja i razgovora o motivu, poticaju vizualnog istraživanja bl. Jakova, djeca su naslikala ili nacrtala motiv bl. Jakova u likovnoj tehnici po izboru na formatu papira A4.
Miljanović iz OŠ „Zadarski otoci“ godinama marljivo radi na povezivanju učenika s bogatom poviješću, duhovnošću, baštinom i identitetom Zadra. Organizira manifestacije ‘Zadarski mir’, ‘Zadarska alka’, ‘Igre dida moga’, ‘Humanitarni korizmeni kros’ te ‘Čestitka voljenom gradu’ i promiče glas svetosti bl. Jakova, potičući učenike na istraživanje i izražavanje kroz umjetnost u prikazivanju njegovog lika.
Kroz projekt „Muzej u školi“, Miljanović omogućuje učenicima učenje i stjecanje znanja izvan učionica, kroz interaktivne šetnje gradom i susrete sa znamenitostima, čime djeca razvijaju razumijevanje i poštovanje prema svojoj zajednici. Njen rad prepoznat je i na europskoj razini, pa je OŠ ‘Zadarski otoci’ uključena u Europsku mrežu mjesta mira. „Zahvaljujući njenoj predanosti, učenici razvijaju svijest o važnosti očuvanja kulturne i duhovne baštine, postajući aktivni sudionici u oblikovanju identiteta Zadra“, poručili su franjevci iz samostana sv. Frane u Zadru, u zahvalnosti Miljanović na suradnji koju ostvaruje sa samostanom sv. Frane u promicanju franjevačke duhovnosti i bl. Jakova Zadranina.
Ines Grbić
Više slika pogledajte u Foto-galeriji, klikom na sliku / Foto: ‘Muzej u školi’ OŠ ‘Zadarski otoci’ i suradnici projekta ‘Blizu je, blizu’