LUKA: Zlatko Begonja izlagao o temi “Komunistički obračuni i pokušaj raslojavanja u Katoličkoj Crkvi nakon Drugog svjetskog rata” na Svećeničkom i Redovničkom danu Zadarske nadbiskupije

Povjesničar prof. dr. sc. Zlatko Begonja održao je izlaganje o temi “Komunistički obračuni i pokušaj raslojavanja u Katoličkoj Crkvi nakon Drugog svjetskog rata” u drugom dijelu susreta na 64. Svećeničkom i Redovničkom danu Zadarske nadbiskupije u župnoj crkvi sv. Stjepana u Luci na Dugom otoku, u četvrtak, 26. lipnja.

Govoreći o djelovanju don Eugena Šutrina i don Srećka Lovretića, svećenika rodom iz dugootočke Luke, predavač je istaknuo događaje vezane uz okrutne zločine koje su jugoslavenski komunisti počinili nad tom dvojicom svećenika koji su bili rođenjem i službom vezani uz mjesto Luka na Dugom otoku.

Don Srećko Lovretić rođen je na Molatu. Za vrijeme svoje službe u mjestu Luka (1940. – 1942.), nakon tzv. maloiškog ustanka u srpnju 1942., nastaloga zbog pokušaja talijanskih fašista da mještanima oduzmu ulje, u naletu revolucionarne strasti i uz pomoć jednog sumještanina, jugoslavenski partizani okićeni svojim ideološkim simbolima odveli su na prevaru don Srećka iz kuće i naknadno ga usmrtili, na brutalan način, 26. srpnja 1942. godine, potapanjem u more.

Don Eugen Šutrin rođen je u mjestu Luka, a župnikom je bio u Privlaci od 20. do 26. studenog 1945. godine. Njega su također na prevaru dvojica jugoslavenskih komunističkih sljedbenika odveli iz župne kuće u Privlaci te na okrutan način likvidirali i bacili u more, s kamenom oko vrata.

Počinitelji zlodjela naknadno su otkriveni i osuđeni na dugogodišnje kazne zatvora. No, zbog načina funkcioniranja jugoslavenskog totalitarnog režima, ubrzo su pomilovani i pušteni na slobodu. Zajedničko u oba navedena slučaja je činjenica da su ti svećenici izvedeni iz kuća lažnim traženjima da daju posljednju pomast osobama pred smrt.

U drugom dijelu predavanja, dr. Begonja je predstavio brojne dokumente koji svjedoče svojevremenim pokušajima da se na zadarskom području ustanovi i započne s djelovanjem katoličko staleško svećeničko udruženje, po uzoru na ono utemeljeno 1948. u Istri, na poticaj svećenika Bože Milanovića.

U tom smislu, istaknuo je da su takve aktivnosti imale primarni cilj razbijanje crkvenog jedinstva i pokušaj uspostave tzv. narodne Crkve. Naglašena je uloga u takvim aktivnostima mons. Svetozara Rittiga i njegov utjecaj na određeni dio zadarskog, šibenskog i splitskog svećenstva. Isto tako, istaknuta je uloga biskupa koji su rezolutno odbijali takve inicijative.

Dr. Begonja naveo je i svjedočanstva sudionika koji su pokretali, ali i sudjelovali u nasilnim prosvjedima 1953. u Zadru te protuzakonito ulazili u zadarsko sjemenište i u prostore samostana benediktinki. Osnovni razlog, kako su jugoslavenski komunisti tvrdili, nalazio se u novom statusu Trsta i njihovoj percepciji uloge Katoličke Crkve u nastalim okolnostima.

Predavač je istaknuo da su poslijeratna zločinstva, nasilje, teror i odmazde bili u sâmoj bîti komunističke revolucionarne doktrine, a osobito nasilnički odnos odvijao se prema Katoličkoj Crkvi koja je imala veliki utjecaj u hrvatskom narodu. Dr. Begonja ukazao je i na činjenicu da takve teme preispitivanja promatranog dijela povijesne stvarnosti kod pojedinaca i dijela društva i danas stvaraju određenu nelagodu, osobito zbog poticanja na promišljanje ljudskih, moralnih, obiteljskih, duhovnih i nacionalnih pitanja.

Z. B.

Foto: Luka Šustić